Porównanie: BMW M235i xDrive, Subaru WRX STi oraz VW Golf R – porównanie

Powrót BMW M235i xDrive, Subaru WRX STi oraz VW Golf R - porównanie

Stoję już dobrą chwilę przed całą trójką i nadal ciężko jest mi uwierzyć w to, że najbardziej zadziornie i rasowo wygląda ten, po którym najmniej byśmy się tego spodziewali. Golf R, pomimo, że nie jest szerszy ani o milimetr od każdego innego Golfa, to sprawia wrażenie dużo bardziej muskularnego i mięsistego. Niemcy bardzo zmyślnie uformowali zderzaki tak, aby optycznie poszerzały nadwozie, dodali duże, masywne felgi (nasz egzemplarz ma opcjonalne 19-calówki), a tył zwieńczyli aż czterema końcówkami układu wydechowego – o sporej, ale nieprzesadzonej średnicy.

Dzięki temu „Erka” jest dla mnie nie tylko najlepiej wyglądającym Golfem w historii (tak, wiem że brzmi to trochę jak rozstrzyganie wyborów na Miss wsi Spaliny Małe), ale jednocześnie też jednym z najlepiej skrojonych hot-hatchy, jakiego można w tym momencie kupić (to z kolei brzmi pewnie dla Was po prostu absurdalnie). Przypomina naprawdę dobrze zbudowanego faceta ubranego w prosty t-shirt i jeansy – niby nie wyróżnia się z tłumu, ale wiadomo, że nie warto z nim zadzierać.

Gdy WRX STi pozbawimy tylnej lotki, to nagle okazuje się, że potrafi ono przyciągać wzrok również innymi detalami – szczególnie muskularnym tyłem, który podobnie jak Golf zwieńczony jest kwartetem końcówek układu wydechowego, a także wydatnymi nadkolami, które płynnie formują się w naprawdę szerokie progi.

Na ich tle M235i wygląda po prostu… skromnie. Owszem, przyciąga wzrok linią nadwozia jak to coupe mają w zwyczaju, ale poza tym bardzo niechętnie zdradza swój potencjał. Od każdej innej serii 2 wyposażonej w pakiet sportowy M (czyli na przykład 218i zaopatrzonej dokładnie w połowę silnika M235i) różni się tylko kilkoma mało znaczącymi detalami.

Z całej trójki M235i wydaje się być najwęższe i takie też jest – na papierze od Golfa i STi dzieli go mniej niż 2 cm, ale optycznie wydaje się jak by to było trochę więcej. Nie po to kupuje się coupe, aby maskować sportowość tego auta, ale z drugiej strony M235i po prostu musiało takie być – prawdziwym chuliganem w rodzinie jest przecież niedawno pokazane M2.

Jak nietrudno się domyślić, M235i jest również najciaśniejsze – i to nie tylko z tyłu, ale również z przodu. Na tylnej kanapie (a raczej dwóch, złączonych w nią fotelach) dorosłych za bardzo przewozić nie wypada. Z przodu zaś ciasnota mimo wszystko nie doskwiera, bowiem ma się bardzo przyjemne wrażenie, jakby BMW wprost otulało kierowcę i pasażera. Wszystko jest w optymalnej odległości i ma idealny rozmiar – Bawarczycy potrafią naprawdę dobrze kroić wnętrza. I nie ma tu znaczenia, że jest to coupe – w hatchbacku M135i czułem się identycznie.

Po bezpośredniej przesiadce z „dwójki”, Golf wydaje się być co najmniej wersją Plus albo innym kompaktem z rozdęciem i wodogłowiem. Wrażenie przestrzenności jest na zupełnie przeciwnym biegunie – „erka” ewidentnie bazuje na produkcie masowym, pomyślanym jako praktyczny i pragmatyczny środek transportu z punktu A do punktu B. Ma to swoje oczywiste plusy, jak przestronność, funkcjonalność czy ergonomiczność, ale jednocześnie w żaden sposób nie potrafi wytworzyć takiej więzi z kierowcą jak BMW.

Wnętrze Imprezy z kolei pozytywnie zaskakuje – nie tylko ilością miejsca, bo jest go praktycznie tyle samo co w Golfie, ale również niezłym wykonaniem, sporą porcją rasowych smaczków i wrażeniem zwartości kabiny. Obraz psują tak naprawdę jedynie fotele – są zbyt nastawione na komfort i za wysoko zamocowane.

Galeria zdjęć

Kategoria: BMW, Subaru, Volkswagen

Data dodania: 30.11.2015

Autor: Jakub Krępa

Zdjęcia: Konrad Skura

Podziel się

Podyskutuj o tym na naszym forum

&description=BMW M235i xDrive, Subaru WRX STi oraz VW Golf R – porównanie" data-pin-do="buttonPin" data-pin-config="above" target="_blank">

Nasi partnerzy Zostań naszym partnerem
 • Exotic Car Club
 • Gentleman
 • Sklepy motoryzacyjne ProfiAuto – Partner ExoticCars.pl
 • Agencja Hostess Modelina -Hostessy.co
 • ShineFactory
 • SCP
 • Battle Royale
 • S13user
 • KiwiGifts
 • Auto-West
 • Trynid
 • Autogespot
 • Alfoholicy.org
 • SexWars.pl
 • Classic autoCUP
 • Rolls Royce Club